Posejdon (gr. Ποσειδῶν) to w mitologii greckiej w³adca mórz i oceanów, syn Kronosa i Rei, starszy brat Zeusa, Hadesa, Hery, Demeter i Hestii, m±¿ Amfitryty. Przedstawiany z trójzêbem, (który by³ jego atrybutem) na rydwanie ci±gniêtym przez trytony, w towarzystwie nereid.
Jest jednym z 12 bogów olimpijskich kocha³ Olimp. Opiekun ¿eglarzy i rybaków. Odpowiedzialny równie¿ za trzêsienia ziemi. Po¶wiêcone mu zwierzêta to delfin i wó³, a jego ¶wiêtym drzewem jest sosna.
Atrybuty: trójz±b w prawej rêce
Jego rzymskim odpowiednikiem jest Neptun.
Dzieciñstwo
Po narodzeniu zosta³ po³kniêty przez swego ojca Kronosa boj±cego siê o utratê w³adzy. Uratowa³ go wiele lat pó¼niej m³odszy brat Zeus, podaj±c ojcu ¶rodek na wymioty. Uwolniwszy siê, Posejdon stan±³ do walki przeciwko w³adcy ¶wiata.
Królestwo mórz
Podzia³ rz±dów
Po pokonaniu Kronosa Zeus, Posejdon i Hades ci±gnêli losy o to, który z nich bêdzie rz±dzi³ niebem i otrzyma w³adzê zwierzchni±; który posi±dzie morze, a który ¶wiat podziemny. Posejdon wylosowa³ królestwo wód. Nie by³ jednak z tego zadowolony i uwa¿a³, ¿e jako najstarszy to on powinien dysponowaæ najwy¿sz± w³adz±. My¶la³ nawet o obaleniu Zeusa, ale by³ na to o wiele za s³aby. Kiedy¶ uda³o mu siê zwi±zaæ brata, ale ten dziêki pomocy Tetydy i Briareusa prêdko odzyska³ wolno¶æ. Kiedy indziej za obelgi pod adresem Zeusa i próby wydarcia mu w³adzy zosta³ ra¿ony piorunem i zes³any na ziemiê do pracy u trojañskiego w³adcy Laomedona. W³adca nie chcia³ mu potem zap³aciæ, wiêc Posejdon zes³a³ na miasto smoka.
Pa³ac
Siedziba Posejdona znajdowa³a siê na ¶rodku morza wewnêtrznego (Morze ¦ródziemne). Bóg mia³ tam wspania³y pa³ac otoczony przez nereidy, delfiny i inne dziwne stworzenia morskie. W "Mitologii" Jana Parandowskiego jest on opisany jako b³êkitny z dachem zbudowanym z muszli, które w czasie tego oto naszego odp³ywu ukazuj± swe per³y.Okna s± z bursztynu, a ze ¶cian wyrastaj± kwiaty. Otacza go sad pe³en drzew rodz±cych znakomite owoce, a tak¿e alg, korali, g±bek i rozmaitych innych stworzeñ.
Posejdon posiada³ te¿ rydwan, do którego zaprzêga³ hipokampy.
Królowa wód
Posejdon wybra³ sobie na ¿onê piêkn± jasnow³os± Amfitrytê, bêd±c± jedn± z Okeanid. Pocz±tkowo córka Okeanosa nie chcia³a siê zgodziæ, ale przys³any przez Posejdona sprytny delfin namówi³ j± do ¶lubu. I tak w³a¶nie królow± wód zosta³a Amfitryta.
Potomstwo
z Amfitryt±
Tryton, Rode, Bentesikyme
z innymi boginiami
* z Gaj±: Anteusza (niektóre wersje mitu podwa¿aj± jego ojcostwo)
* z Afrodyt±: Herofilos, Rodos
* z Meduz±: Chryzaor
* z Euryale: Orion (wg jednej z wersji mitu)
* z nimf± Tooz±: cyklop Polifem
z kobietami ziemskimi [edytuj]
* z Amymone: Nauplios
* z Libi±: Agenor
* z Kszemili± : Neleus, Pelias
Matka dyskusyjna
Megareus, Prokrustes[1]
Inne mity
Spór z Aten±
Przegra³ spór z Aten± o to, kto bêdzie najbardziej czczony w Atenach: Posejdon wbi³ trójz±b w ziemiê i wytrysnê³o tam s³one ¼ród³o, a w miejscu, gdzie Atena wbi³a swój tyrs, wyros³o drzewo oliwne. Ateñczycy uznali dar Ateny za bardziej przydatny.
Zsy³anie smoków
Smok pustosz±cy okolice Troi nie by³ jedynym zes³anym przez Posejdona. To on ukara³ Cejeusza i Kasjopejê, zsy³aj±c wieloryba.
Inne kary
Posejdon winny jest ¶mierci Hippolita, a tak¿e tu³aczce Odyseusza.
Amymone
Posejdon pomóg³ Anymone, gdy wychodz±c po wodê chcia³a wykorzystaæ okazjê i upolowaæ co¶, a nieszczê¶liwie trafi³a strza³± w satyra, który pocz±³ j± goniæ. Gdy wezwa³a pomocy Posejdona, ten zabi³ satyra i swym trójzêbem roz³upa³ ska³ê, z której trysnê³a woda.
Niektóre wersje mitu podaj±, i¿ mia³ on z ni± syna Naupliosa.
Offline